نامه صادق زیباکلام به رییس جمهور:
نداشتن اختیارات را وقتی واردپاستور شدید مطرح می کردید 

با کمال تاسف جنابعالی برعکس به گونه‌ای سخن گفته و رفتار کردید کانه ریاست‌جمهوری‌تان را نه از رای آن ۲۴میلیون که مرهون بخش انتصابی می‌دانید. هیچ تعهدی در قبال مطالبات آن ۲۴میلیون نشان ندادید .

پرسش:صادق زیبا کلام استاد دانشگاه در نامه ای که نخستین نامه از یک رشته نامه خطاب به رییس جمهور به نظر می رسد؛ نوشته است: نداشتن اختیارات را وقتی وارد پاستور شد، مطرح می کردید. 

متن کامل نامه نخست دکتر زیباکلام که در صفحه اینستاگرامی او منتشر شد، به این شرح است: 

 

آقای رئیس‌جمهور شما خواهان کدام تغییرات بودید اما اختیار نداشتید؟ 
بخش اول نامه به رئیس‌جمهور| اول خرداد ۱۳۹۸

سرور عزیز و مکرم
جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیات و قبولی طاعات، سخن جنابعالی مبنی بر نداشتن اختیارات درست است اما پرسشی که مطرح می‌شود آن است که شما کدام تغییرات و اصلاحات را خواستید انجام دهید و چون ازاختیارات کافی برخوردار نبودید، نتوانستید؟ 

????بنده بارها متذکر شده‌ام که متاسفانه مدیریت اجرایی کشور به دو بخش «انتصابی» و «انتخابی» تقسیم شده. بخش انتصابی قدرتش وسیع، اختیاراتش نامحدود و عنداللزوم قانون برایش بلاموضوع بوده و دست‌آخر هم پاسخگوی سیاست‌ها وعملکردش نیست. بخش انتخابی که جنابعالی در راس آن قرار دارید قدرتش محدود، اختیاراتش محدودتر و مکلف به رعایت قانون و درعین حال هم پاسخگو است. بسیاری ازمشکلات، ناکارآمدی‌ها و بن بست‌هایی که کشور با آن روبرو شده ریشه دراین دوگانگی مدیریتی پیدا می کند. اساس و بنیان دموکراسی بر روی این اصل کلیدی قرار گرفته که قدرت و اختیارات می‌بایستی شانه به شانه پاسخگویی باشد. در وضعیتی که در ایران بوجود آمده بخش انتصابی علی‌رغم اختیارات گسترده‌اش، اما وقتی نوبت به پاسخگویی می‌رسد، انگشت اتهام را به سمت بخش انتخابی گرفته و آن را مسئول وضعیت موجود معرفی می‌کند.

نداشتن اختیارات نه امروز بلکه زمانی که جنابعالی با ۲۴میلیون رای وارد پاستور شدید، می‌بایستی مطرح می شد. می‌بایستی نشان می‌دادید که در قبال مطالبات آن ۲۴میلیون می‌خواهید گام‌هایی بردارید اما دستتان بسته است و از اختیارات کافی برخوردار نیستید، اما با کمال تاسف جنابعالی برعکس به گونه‌ای سخن گفته و رفتار کردید کانه ریاست‌جمهوری‌تان را نه از رای آن ۲۴میلیون که مرهون بخش انتصابی می‌دانید. هیچ تعهدی در قبال مطالبات آن ۲۴میلیون نشان ندادید و برعکس همه تلاش‌های شما صرف دلبری از اصولگرایان شد.

ادامه دارد

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.