موگرینی: برای پرهیز از جنگ نیاز به حداکثر خویشتن‌داری است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه بار دیگر تأکید کرد که اتحادیه اروپا و همه اعضای آن کاملا مصمم هستند که توافق هسته‌ای با ایران (برجام) به طور کامل اجرا شود.

پرسش:فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از سفر ناگهانی مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، به اروپا برای گفت‌وگو درباره ایران، در یک نشست خبری، از ایران و آمریکا خواست برای پرهیز از درگیری نظامی نیاز است که دو طرف حداکثر خویشتن‌داری را به خرج دهند.

وزرای خارجه انگلیس و آلمان نیز نسبت به رویارویی نظامی ابراز نگرانی کرده‌اند.

همزمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد احتمال جنگ با ایران گفت: "خواهیم دید چه می شود" و جای دیگری افزود: "اگر اتفاق بدی بیافتد مشکل بزرگی برای ایران خواهد بود."

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار العربیه درباره سانحه‌ای که برای نفتکش‌ها در خلیج فارس اتفاق افتاد، گفت: "هنوز در حال گردآوری اطلاعات در این باره هستیم. تایید می‌کنم که همچنان نگران افزایش تنش در این منطقه هستم. منطقه‌ای که نیاز به درگیری بیشتر از این ندارد. از همه طرف‌ها تقاضای خویشتن‌داری می‌کنیم".

روز گذشته وزارت خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که چهار کشتی باری متعلق به کشورهای مختلف در حاشیه آب‌های شرقی این کشور در نزدیکی بندر فجیره هدف "عملیات خرابکارانه" قرار گرفته‌اند، اما به کسی آسیبی نرسیده است.

  • مسئول سیاست خارجی اتحادیه بار دیگر تأکید کرد که اتحادیه اروپا و همه اعضای آن کاملا مصمم هستند که توافق هسته‌ای با ایران (برجام) به طور کامل اجرا شود.

در ادامه فدریکا موگرینی در پاسخ به این سوال که آیا تلاش ایران برای ادامه صادرات نفت تا یک میلیون بشکه در روز نتیجه خواهد داد یا نه، گفت: "درباره این موضوع نمی‌توانم اظهارنظر کنم. اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بماند از اجرای کامل برجام حمایت خواهد کرد".

موگرینی اضافه کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را تایید کرده و این تنها نهاد برای قضاوت درباره پایبندی ایران به برجام است.

خبرنگار آسوشیتدپرس هم در این نشست از خانم موگرینی پرسید که آیا این حقیقت دارد که ایران از اروپا خواسته تا برای فروش یک و نیم میلیون بشکه نفت در روز به این کشور کمک دهد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اما در پاسخ گفت این سوال را باید از مقامات ایرانی پرسید.

امروز رویترز در گزارشی اختصاصی نوشته بود که ایران پایبندی به برجام را به فروش نفت این کشور منوط کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در حالی عازم بروکسل در اتحادیه اروپا شد که ابتدا قرار بود برای دیدار با مقامات روسیه به مسکو سفر کند.

او اما با لغو سفر مسکو به اروپا رفت تا در حاشیه نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا با وزرای خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره ایران گفت‌وگو کند. این سه کشور به نمایندگی از اتحادیه اروپا طرف توافق هسته‌ای ایران (برجام) بودند.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا پس از سفر ناگهانی پومپئو به اروپا، به استقبال وزیر خارجه آمریکا رفت. پس از این دیدار، آقای هانت در جمع خبرنگاران نسبت به بالا رفتن تنش‌ها و "درگیری اتفاقی" بین ایران و آمریکا هشدار داد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین درباره الغای توافق هسته‌ای با ایران هم ابراز نگرانی کرد.

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای بریتانیایی خود با هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم دیدار کرد. وزیر خارجه آلمان در این دیدار گفت "نمی‌خواهد رویارویی با ایران به درگیری نظامی با این کشور بینجامد".

پومپئو پس از این سفر برای دیدار با رئیس جمهوری و وزیر خارجه روسیه به سوچی سفر خواهد کرد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.