پاسخ شورای نگهبان به روحانی: احتمالا به شما گزارش غلط داده‌اند

پرسش:عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به انتقاد حسن روحانی، رئیس جمهور از تأخیر شورای نگهبان در تصمیم‌گیری در روز انتخابات پاسخ داده و متقابلا از نحوه اجرای انتخابات انتقاد کرده است.

پرسش:عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به انتقاد حسن روحانی، رئیس جمهور از تأخیر شورای نگهبان در تصمیم‌گیری در روز انتخابات پاسخ داده و متقابلا از نحوه اجرای انتخابات انتقاد کرده است.

کدخدایی امروز پنجشنبه در کانال تلگرام خود نوشته که بررسی درخواست وزارت کشور برای کفایت ثبت "کد ملی" افراد برای رأی دادن تنها دو ساعت در شورای نگهبان طول کشیده، نه آنطور که آقای روحانی گفته بود از صبح تا شب.

او نوشته: "فکر می‌کنم به جناب روحانی گزارش غلط داده اند یا اینکه؟!"

حسن روحانی عصر چهارشنبه در جمع فعالان ستادهای انتخاباتی خود گفته بود: "ای کاش می‌شد این شورای نگهبان عزیز ما که در ساعت ۱۰:۳۰ شب پیشنهاد هیئت اجرایی را قبول کرد، همان زمانی که هیئت اجرایی در صبح پیشنهاد کرد که برای تسریع در کار فقط کد ملی افراد نوشته شود، موافقت می‌کرد و دیگر از ۱۰:۳۰ صبح تا ۱۰:۳۰ شب طول نمی‌کشید... لابد دقت کافی نموده‌اند".

اما کدخدایی می‌گوید که وزیر کشور نخستین بار در غروب روز انتخابات این درخواست را مطرح کرده "که موضوع با توجه به صراحت آیین‌نامه نیازمند تأمل بود".

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، کار مشورت با هیئت مرکزی نظارت و تصمیم‌گیری حدود دو ساعت طول کشیده و سپس با درخواست هیئت اجرایی موافقت شده است.

کدخدایی در پایان مطلب خود نوشته: "دوستان اجرایی بهتر بود... به جناب آقای روحانی توضیح می‌دادند چرا بسیاری از حوزه ها با تأخیر زیاد شروع به کار کردند و چرا دستگاه‌ها مرتب دچار نقص فنی می‌شدند و تأثیر آن در اخذ آرا تا چه میزان بوده است؟"

روحانی در سخنان خود از مخالفت شورای نگهبان با تمدید زمان رأی‌گیری پس از ساعت ۱۲ شب روز جمعه هم انتقاد کرده و گفته بود که بیش از چهار میلیون نفر با وجود انتظار در صف رأی‌گیری، موفق به رأی دادن نشده‌اند.

او تلویحا گفته بود که اگر آرای این افراد اخذ می‌شد، شمار آرای او به ۲۷ میلیون می‌رسید.

در این حال خبرگزاری فارس، خبرگزاری مخالف دولت و نزدیک به سپاه پاسداران که در انتخابات از رقیبان آقای روحانی حمایت می‌کرد، گزارش داده که "تعدادی از مدیران ارشد آموزش و پرورش" در شهر و استان تهران به دلیل تخلف‌های انتخاباتی بازداشت شده‌اند.

فارس در "گزارش اختصاصی" خود نوشته است که یکی از مدیران کل آموزش و پرورش جزو بازداشت شدگان بوده که با سپردن وثیقه آزاد شده است.

مدارس در ایران از جمله مهمترین مراکز اخذ رأی در انتخابات هستند و مسئولان مدارس و آموزش و پرورش معمولا در هیئت های اجرایی حضور دارند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.