عارف: بر اساس نظرسنجی‌ها میزان شرکت مردم در انتخابات وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد

عارف همچنین گفت که تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان «تا این لحظه عدم ائتلاف با سایر افراد و گروه‌های سیاسی است لذا لیست اصلاح‌طلبانه ارائه می‌کنیم».

پرسش:رئیس فراکسیون امید مجلس می‌گوید که بر اساس نظرسنجی‌ها میزان حضور مردم در انتخابات مجلس یازدهم «وضعیت نگران کننده‌ای دارد».

به گزارش سایت «خانه ملت» وابسته به مجلس، محمدرضا عارف گفت که مردم «بنا به دلایلی» انگیزه‌ خود را برای شرکت در انتخابات «از دست داده‌اند».

وی تاکید کرد که بر اساس «شاخص‌ها و نظرسنجی‌ها» میزان مشارکت مردم در انتخابات «وضعیت نگران‌کننده‌ای دارد».

عارف که در جمع گروهی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان سخن می‌گفت به دلایل بی‌انگیزگی مردم برای شرکت در انتخابات اشاره نکرد و در عین حال از اعضای این انجمن‌ها خواست که «برای برگرداندن امید به مردم تلاش کنند».

وی همچنین اعلام نکرد که این نظرسنجی‌ها توسط چه نهادهایی انجام شده و جزئیات آماری آن به چه صورت است.

پیش از این سخنان عارف، محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری اسبق، نیز در اسفند پارسال در دیدار با اعضای فراکسیون امید مجلس، نسبت به عدم تحقق اصلاحات در جمهوری اسلامی هشدار داده و گفته بود که دیگر دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات آینده سخت است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پس از ناآرامی‌های دی‌ماه ۹۶ در شهرهای مختلف ، اعتراض‌ها افزایش یافته است.

عارف همچنین گفت که تصمیم شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان «تا این لحظه عدم ائتلاف با سایر افراد و گروه‌های سیاسی است لذا لیست اصلاح‌طلبانه ارائه می‌کنیم».

وی افزود: «در سال ۹۴ در شرایطی بودیم که به اجبار تعامل کردیم، با توجه به تجربه گذشته، تاکنون شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بر این نظر تاکید دارد که ائتلاف نکنیم چرا که نتوانستیم مطالبات مردم را پاسخ دهیم».

«ائتلاف امید» که مورد حمایت اصلاح‌طلبان بود در انتخابات مجلس دهم از تعدادی از افراد نزدیک به علی لاریجانی حمایت کرد اما این افراد از جمله کاظم جلالی و بهروز نعمتی پس از راهیابی به مجلس عضو فراکسیون امید نشدند و فراکسیون «رهروان ولایت» را تاسیس کردند.

همچنین عملکرد شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان که محمدرضا عارف ریاست آن را بر عهده دارد، انتقاد شدید برخی از اصلاح‌طلبان را به دنبال داشته است.

در همین رابطه، یکصد فعال سیاسی جوان اصلاح‌طلب در خرداد ۹۷ در نامه‌ای به محمد خاتمی، ضمن انتقاد از به گفته آنان، قدرت گرفتن «بروکرات‌ها و محافظه‌کاران» در شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، خواستار تغییر ترکیب این شورا و تشکیل «نهاد ملی اصلاحات» شده بودند.

عملکرد فراکسیون امید مجلس و دولت حسن روحانی نیز انتقادهای گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.