کشتی گیر ایرانی به تیم ملی آذربایجان پیوست

محمدرضا آذرشکیب که در چند سال اخیر از تیم ملی کشتی آزاد ایران دور شده بود، حالا در رقابت‌های قهرمانی اروپا برای تیم ملی جمهوری آذربایجان روی تشک خواهد رفت.

پرسش- محمدرضا آذرشکیب که در چند سال اخیر از تیم ملی کشتی آزاد ایران دور شده بود، حالا در رقابت‌های قهرمانی اروپا برای تیم ملی جمهوری آذربایجان روی تشک خواهد رفت.

اسامی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی این کشور برای حضور در مسابقات قهرمانی اروپا اعلام شده و آذرشکیب که چند وقتی است به آذربایجان رفته و در این کشور تمرین می‌کند به عنوان نماینده وزن 120 کیلوگرم این تیم در مسابقاتی که به میزبانی رومانی برگزار می‌شود، راهی میدان خواهد شد. جالب اینکه آذرشکیب حدود 4، 5 سال قبل وقتی در لیگ آذربایجان کشتی می‌گرفت، با پیشنهاد این کشور روبه‌رو شد که با قبول آن می‌توانست ماهانه 15 هزار دلار دستمزد دریافت کند، اما در مصاحبه‌ای اعلام کرد این پیشنهاد را قبول نکرده و می‌خواهد برای کشور خودش افتخارآفرینی کند. حالا بعد از گذشت چند سال این کشتی‌گیر سنگین‌وزن باتوجه به تعدد مدعیان در وزن خود در تیم ملی ایران تصمیم دیگری گرفته است. جالب اینکه همان زمان آذرشکیب تصمیم دیگری نیز داشت و می‌خواست شهروند اندونزی شده و برای این کشور کشتی بگیرد. اندونزیایی‌ها تصمیم داشتند او را جذب کرده و در ادامه و از این آزادکار کرجی در بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتا استفاده کنند، اما هرگز این اتفاق رخ نداد تا دارنده دو مدال نقره جوانان جهان در وزن 120 کیلوگرم که مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا در هند را نیز در کارنامه دارد درنهایت برای آذربایجانی‌ها کشتی بگیرد. حساس‌ترین مبارزه آذرشکیب که علاقه‌مندان به کشتی آن را به یاد دارند دیدار نفس‌گیر این آزادکار ایرانی در لیگ برتر کشتی مقابل حاجی مراد گاتسالوف دارنده 5 طلای جهان و یک طلای المپیک است که موفق شد این قهرمان روسی را به زانو درآورد. آن زمان در حساس‌ترین دیدار لیگ برتر کشتی آزاد در سال 92 استیل‌آذین موفق شد با برد آذرشکیب پیروزی دور رفت مقابل ثامن سبزوار را تکرار کند تا خیالش از صدرنشینی در گروه راحت شود. آذرشکیب با یک‌بار بیرون بردن حریف از تشک و یک فیتوی دیدنی 4 بر یک از دارنده 6 طلای جهان و المپیک پیش افتاد. گاتسالوف در تایم دوم خاک کرد. در ادامه آذرشکیب با یک کنده‌کشی نتیجه را 6 بر 4 کرد اما پایش‌ گیر افتاد و گاتسالوف با دو فتیله‌پیچ 7 بر 6 جلو افتاد. در 30 ثانیه به پایان آذرشکیب گاتسالوف را دو بار از تشک بیرون برد و نتیجه را 8 بر 8 کرد تا به دلیل اجرای فن 3 امتیازی پیروز مسابقه شود. هم‌اکنون در سنگین‌وزن کشتی فرنگی هم یک کشتی‌گیر ایرانی در ترکیب تیم جمهوری آذربایجان حضور دارد. صباح شریعتی حتی در المپیک ریو هم توانست یک مدال برنز برای این کشور به دست بیاورد، از همین رو باید منتظر ماند و دید که آذری‌ها می‌توانند بهره لازم را از آذرشکیب برده و از این کشتی‌گیر که در داخل ایران نتوانست از سد مدعیان داخلی عبور کرده و به حق خود در دنیای کشتی برسد همچون شریعتی که در کشتی ایران چهره شناخته شده‌ای نبود مدال درآورند. قبل از شریعتی و آذرشکیب سامان طهماسبی در کشتی فرنگی در ترکیب جمهوری آذربایجان روی تشک می‌رفت که چندی قبل از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد و به ایران بازگشت. باید دید جدیدترین کشتی‌گیر ایرانی که به آذربایجان کوچ کرده، چه سرنوشتی خواهد داشت.

منبع: اعتماد
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.