خطر سیل خوزستان هنوز رفع نشده، 'اما برخی حاضر نیستند خانه‌هایشان را تخلیه کنند'

به گفته استاندار خوزستان، علت این درخواست افزایش آب سد کرخه است و افزایش خروجی این سد برخی مناطق را تهدید می‌کند.

پرسش:به گفته استاندار خوزستان به رغم اینکه همچنان خطر ورود سیلاب به برخی شهرهای این استان وجود دارد، اما برخی ساکنین این مناطق در برابر هشدارها مقاومت می‌کنند و حاضر نیستند خانه‌هایشان را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامرضا شریعتی بار دیگر از ساکنین این شهرها خواست تا خانه‌های خود را هر چه سریعتر ترک کنند. او به طور مشخص به نام شش شهر سوسنگرد، بستان، فهیمه، کوت سید نعیم، هویزه و حمیدیه اشاره کرد و گفت که اهالی این شهرها در معرض خطر سیل هستند.

به گفته استاندار خوزستان، علت این درخواست افزایش آب سد کرخه است و افزایش خروجی این سد برخی مناطق را تهدید می‌کند.

به گفته شریعتی اردوگاههایی برای ساکنین این شهرها در نظر گرفته شده و مدارس، ورزشگاهها و پادگان‌ها، مناطقی هستند که اهالی این شهرها می‌توانند به طور موقت به آنها پناه ببرند.

  • مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات نیز گفت که در استان خوزستان ۴۰ اردوگاه برای اسکان ۱۰۰ هزار نفر آماده شده است.

پیشتر درباره افزایش آب سدهای رودخانه‌های دز و کارون نیز هشدارهایی منتشر شده بود، اما خبرگزاری مهر گزارش داده که حجم آب این سدها کاهش یافته است.

به دلیل بارش‌های شدید اخیر حدود ۱۱۰ روستا نیز در معرض سیل قرار گرفتند و بر اساس گزارش‌ها، برخی از آنها به شکل کامل و برخی به شکل محدود تخلیه شدند.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان پیش‌بینی کرد که حتی به رغم کاهش و قطع بارش باران، کماکان روستاهای بیشتری به زیر آب بروند چرا که حجم آب سد کرخه افزایش دور از انتظاری داشته است.

شهر اهواز نیز به دلیل ورود سیلاب با مشکل خروج فاضلاب روبه‌رو شده که به گفته مقام‌های این شهر، ساکنان را در معرض بیماری‌های خطرناکی مانند وبا و تیفوئید قرار داده است.

نزدیک به سه هفته است که استان‌های مختلف کشور با بارش شدید باران وسیل دست و پنجه نرم می‌کنند. تاکنون استان‌های گلستان، لرستان، کرمانشاه و فارس از جمله استان‌هایی هستند که بیشترین آسیب را در جریان این سیل کم‌سابقه دیده‌اند.

در عین حال هنوز خطر سیل‌های بیشتر فروکش نکرده و این احتمال وجود دارد که استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز نیز با سیل روبه‌رو شوند.

شنبه‌شب میزان بارندگی در استان خراسان رضوی نیز قابل توجه بود و به گزارش خبرگزاری فارس، ۱۳ شهرستان در این استان با باران شدید روبه‌رو شدند. بر اساس گفته استانداری خراسان رضوی، بیشترین میزان بارش در این استان در شهر مشهد رخ داد، اما خسارات اندکی به بار آورد.

استان لرستان یکی دیگر از مناطق سیل زده کشور است که به گفته حمیدرضا کاظمی، نماینده پلدختر، همچنان با مشکل عمده روبه‌رو است و راه ارتباطی با دستکم ۶۰ روستا در این منطقه قطع است.

به گزارش ایلنا،کاظمی راههای ارتباطی را مهم‌ترین مشکل مناطق سیل زده کرمانشاه دانست و گفت به رغم باز شدن دو راه اصلی به شهرهای پلدختر و معمولان، همچنان برای امدادرسانی به روستاها به هلی‌کوپترهای ارتش نیاز است.

به گفته این نماینده مجلس "نصف پلدختر و معمولان تخریب شده و برخی روستاها کاملا محو شده‌اند."

جواد حسینی‌کیا، نماینده کرمانشاه نیز در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا گفت که میزان خسارت وارد شده به این استان هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی به بررسی خسارات سیل اختصاص یافته و قرار است نمایندگان درباره وضعیت مناطق حوزه انتخابیه خود در این جلسه صحبت کنند.

قرار بود که برخی از وزرای دولت نیز در این جلسه حضور داشته باشند که به گفته امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیات رئیسه مجلس، به دلیل دستور رئیس‌جمهور و حضور این وزرا در مناطق سیل‌زده، آنها در جلسه مجلس حضور نخواهند داشت.

بارندگی‌های شدید و سیل که از چند روز قبل از سال نو آغاز شده بود همچنان در برخی نقاط مختلف کشور ادامه دارد. از ۳۱ استان ، دست کم ۲۰ استان دچار بارندگی‌های شدید، آب‌گرفتگی و سیل شدند.

به گفته رئیس اورژانس کشور تا کنون هفتاد نفر در این حوادث جان خود را از دست داده‌اند.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.