وزارت ارشاد شاهد مرگ خاموش مطبوعات غیر دولتی

روزنامه های غیر دولتی در حالی با بحران مواجه هستند که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد سکوت در پیش گرفته و برنامه ای برای مقابله با آن ارایه نکرده است و به تماشاچی مرگ خاموش مطبوعات غیر دولتی تبدیل شده است.

پرسش- از سال پیش که قیمت کاغذ و لوازم چاپ چند برابر افزایش یافت، روزنامه ها با بحران مواجه شدند، اما ظهور و بروز این بحران برای مخاطبان از روز شنبه 17 فروردین با افزایش 100درصدی قیمت هر نسخه از روزنامه های شرق و اعتماد و رسیدن آن به 4 هزار تومان آغاز شد.
روزنامه همشهری نیز چند ماه پیش قیمت هرنسخه خود را دو برابر کرده و به 2 هزار تومان افزایش داده بود.
چند نکته:
1. با وجود افزایش نرخ کاغذ و لوازم چاپ، روزنامه های دولتی همچنان با همان نرخ سابق بین 500 تا 1000 تومان برای هر نسخه عرضه می شوند.
2. افزایش شدید نرخ تک فروشی دو روزنامه اعتماد و شرق که فراتر از انتظار مخاطبان روزنامه هاست می تواند به کاهش بیشتر تیراژ و تاثیر گذاری آنها منجر شود. ضمن این که ناقوس مرگ خاموش روزنامه های غیر دولتی است.
3. رسانه های غیر دولتی نباید برای مقابله با افزایش هزینه ها به افزایش قیمت تک شماره های خود روی آورند. باید راهکارهای دیگری برای جبران هزینه های را در پیش گیرند. مانند رایزنی برای جذب آگهی های دولتی، کاهش صفحات و کیفیت کاغذ و ....
برخی معتقدند که این رسانه ها می توانند صرفا انتشار آنلاین با دریافت حق اشتراک پایین تر روی آورند.
4.یک انجمن صنفی حمایت از خبرنگاران از بیکار شدن 280 خبرنگار ، دبیر و سردبیر رسانه ها در تهران در فروردین 98 خبر داد و احتمال بیکاری بیش از 800 خبرنگار را تا اردیبهشت داده است.
5-  روزنامه های غیر دولتی در حالی با بحران مواجه هستند که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد سکوت در پیش گرفته و برنامه ای برای مقابله با آن ارایه نکرده است و به تماشاچی مرگ خاموش مطبوعات غیر دولتی تبدیل شده است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.