شرایط حساس خوزستان؛

400 هزار نفر در معرض سیل هستند/تمرکز مدیریت بحران بر کنترل سیلاب در خوزستان

پرسش: وزیر کشور گفت: حدود 400 هزار نفر در نقاط شهری و روستایی خوزستان در معرض سیل قرار دارند.

پرسش: وزیر کشور گفت: حدود 400 هزار نفر در نقاط شهری و روستایی خوزستان در معرض سیل قرار دارند.

عبدالرضا رحمانی فضلی عصر جمعه در حاشیه شورای تامین و شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان که به صورت همزمان در مرکز کنترل حوادث مدیریت بحران استان برگزار شد بیان کرد:در سفر به خوزستان، پس از بازدید از مناطق مختلف استان و مشاهده شرایط جغرافیایی و محیطی سیل، جلسه مشترک تامین و شورای هماهنگی ستاد مدیریت بحران با حضور دستگاه های مختلف برگزار شد که در این جلسه مقرر شد در سطح وسیعی آمادگی در منطقه ایجاد شود. 
وی گفت: در این راستا باید برای حداقل خسارت و حداقل تهدید بالاترین پیش بینی و بالاترین تضمین را ایجاد کنیم چرا که در این استان اصلا نباید خطر پذیری را پذیرفت و بنا را بر نبود حادثه گذاشت، حتی اگر پنج درصد احتمال وقوع یک حادثه باشد باید برای آن پیش بینی داشته باشیم. 
وی با اشاره به اینکه بنا شد برای هر استانی یک استان معین مشخص شود افزود: استان های معین برای آمادگی کامل این شرایط بسیار اهمیت دارد. 
رحمانی فضلی ادامه داد:امکانات، ماشین آلات، تجهیزات، نیروی انسانی و... همگی در هدایت و فرماندهی استاندار باید قرار گیرند و هر گاه تقاضا کرد به کمک مردم بیاید. 
وی با اشاره به مدیریت سیلاب ها در استان خوزستان گفت: با پخش سیلاب در دشت و هم با منفجر کردن کانال ها و هدایت آب به هور ، مدیریت استان موفق شده صیانت خوبی برای حمیدیه، سوسنگرد، بستان و باقی شهرها داشته باشد البته مردم به زحمت افتادند و تعداد زیادی از روستاهای خوزستان تخلیه شد. 

** پرداخت خسارات سیل زدگان را ضمانت می کنم 
وزیر کشور گفت: من ضامن پرداخت خسارات سیل زدگان از سوی دولت می شوم و آن را پیگیری می‌کنم. 
وی افزود:دولت خسارت های مردم را از ابعاد مختلف می‌بیند و به طور قطع آنها را پرداخت می‌کند. 

** خوزستان؛ انتخاب بین بد و بدتر 
وزیر کشور ادامه داد: هم اکنون ما بین بد و بدتر در حال تصمیم گیری هستیم، نه بین خوب و بد! برای همین در شرایط بد هم هزینه داریم و مردم هزینه می‌دهند اما همه تلاش ها برای مردم است. 
وی افزود: در شرایط کنونی باید مشارکت و همدلی افزایش پیدا کند و از شایعه پراکنی بی مورد که آسیب روحی ایجاد می کند دوری شود. 
به گزارش ایرنا افزایش کم سابقه آورد سدهای کرخه و دز موجب افزایش خروجی این 2 سد و در نهایت طغیان این 2 رودخانه ، و آبگرفتگی مناطق حاشیه ای در پایین دست شد. استاندار خوزستان از 11 فروردین جاری به دلیل وقوع سیل و سیلاب وضعیت اضطراری اعلام کرد. 
رییس جمهوری جمعه گذشته با سفر به خوزستان وضعیت سیل را در این استان بررسی کرد و سپس در شورای هماهنگی مدیریت بحران حاضر شد و دستورات لازم برای مقابله با سیل را صادر کرد. 

 

از سوی دیگر اعلام شده است که تمرکز مدیریت بحران بر کنترل سیلاب در خوزستان خواهد بود. 

علی بلمچی بخشدار مرکزی اهواز با اشاره به رسیدن سیلاب کرخه به روستاهای این بخش، گفت: نیمه غربی شهر الهایی و 6 روستای بخش مرکزی اهواز در خطر آبگرفتگی هستند و باید تخلیه شوند.
- روستاهای چبسه کوچک و بزرگ، حلاف یک و 2 و 3 و روستای قلعه سحر در حاشیه رودخانه کرخه به دلیل رسیدن سیلاب باید تخلیه شوند. 
- برای اسکان 15 هزار نفر اهالی آنها یک اردوگاه جدید در محل اسکان کاروان های راهیان نور نرگس، جنب پادگان ولیعصر (عج) در نظر گرفته شده است. 
- اهالی روستاهای منطقه بامدژ در پنج اردوگاه هلال احمر در شهر الهایی ساکن شده اند، این اردوگاه ها در بخشی از شهر قرار دارند که سیلاب کرخه آن را تهدید نمی کند. 
- شایعه سرقت در روستاهای سیل زده تکذیب می شود؛ ممکن است مواردی به صورت استثنایی وجود داشته باشد اما در مجموع، منطقه امنیت لازم را دارد. 

* آذری جهرمی: تمهیدات لازم برای مدیریت بحران حوزه ارتباطات اندیشیده شد
- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مدیریت بحران در خوزستان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تمهیدات لازم برای شرایط بحران در حوزه ارتباطات برای خوزستان اندیشیده شد و خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی نداشته ایم.
- در هفته های اخیر به طور مستمر پیگیر مشکلات حوزه ارتباطات از طریق استاندار خوزستان و تیم های بحران بودیم.
- با مدیریت خوبی که صورت گرفته و همکاری های وزارتخانه های مختلف شاهد کنترل وضعیت سیل در خوزستان بوده ایم.
- با توجه به حجم بارندگی های بالا دست تبعات سیل می توانست در استان خوزستان بسیار وسیع باشد.
- حجم بی سابقه ای از آب پشت سدهای خوزستان ذخیره شده است؛ سدها و آب های ذخیره شده جان بسیاری از مردم را نجات دادند.
- با زنده شدن تالاب ها بر اثر بارندگی ها و آورد سدها، به طور طبیعی مشکلاتی نظیر ریزگردها امسال کمتر خواهد بود.
- تنها 40 دقیقه ارتباطات ماهشهر را از دست دادیم که بسرعت حل شد؛ ضمن آنکه برخی اختلالات کوتاه مدت در مناطقی مثل اهواز در کمترین زمان رفع شدند.

* 14روستای حاشیه کرخه و دز در اهواز اخطار تخلیه گرفتند
- جمال عالمی نیسی فرماندار شهرستان اهواز گفت: ساکنان 14 روستای حاشیه رودخانه های کرخه و دز در بخش مرکزی این شهرستان اهواز در خطر سیلاب قرار دارند و باید نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.
- ساکنان روستاهای حلاف یک، حلاف 2، حلاف 3، بروایه آلبو ثنوان، بروایه عمیر، بروایه یوسف، قلعه سحر، چپسه کوچک، چپسه بزرگ، سید یوسف، عشاره بزرگ، عشاره کوچک در حاشیه رودخانه کرخه و 2 روستای طواهر و ام عگله بیت سعید در حاشیه رودخانه دز در بخش مرکزی نسبت به تخلیه منازل خود اقدام کنند.
- امکانات تخلیه و اسکان روستائیان توسط بخشداری مرکزی و جمعیت هلال احمر اهواز تامین می شود.

* 19 روستای شهرستان باوی در خطر سیلاب کارون و دز 
- منوچهر ورناصری فرماندار شهرستان باوی نسبت به خطر سیلاب در حدود 19 روستای این شهرستان در حاشیه رودخانه های دز و کارون هشدار داد و از اهالی این روستاها خواست که با توجه به افزایش دبی رودخانه ها برای تخلیه روستاها همکاری کنند.
- با توجه به افزایش دبی در رودخانه دز 15 روستای بخش عنافچه با جمعیت 12 هزار نفر در حاشیه این رودخانه، در تهدید سیلاب هستند اما به رغم اخطار چند باره به اهالی این روستاها تعدادی از آنها به دلیل داشتن دام و احشام هنوز حاضر به تخلیه خانه های خود نشده اند. 
- هم اکنون روستای سفاک به زیر آب رفته همچنین روستاهای خاور، مراونه، چم خزانه یک و 2 و چم العبید که به رودخانه نزدیک تر هستند تخلیه شده اند، اما سایر روستاها در مقابل خروج از روستا که اکنون منطقه خطر است، مقاومت می کنند. 
- مسیر روستای خاور مسدود شده و امدادرسانی به آن تنها به وسیله بالگرد و راه آهن امکان پذیر است، که با مدیر راه آهن برای این مساله مذاکره شده است. 
- شهرستان باوی در محل تلاقی رودخانه های دز و کارون قرار دارد و به تعدادی از روستاهای این شهرستان از جمله منصوره یک و 2) در دهستان عنافچه)، روستای سید شریف و سید سلطان اخطار داده شده که خانه های خود را تخلیه کنند، اما در اینجا تخلیه به صورت کامل صورت نگرفته است. 
- دبی روز جمعه کارون در ملاثانی سه هزار و 100 مترمکعب در ثانیه بوده و سازمان آب و برق اخطار داده که دبی افزایش می یابد بنابراین لازم است که اهالی روستاهای در معرض سیل، برای نجات جان خود و خانواده، روستاها را تخلیه کنند. 
- با توجه به اینکه سیل بندهای شهرهای ویس و شیبان تقویت شده، اکنون نیازی به تخلیه این شهرها نیست، البته به ساکنان تعدادی از منازل که نزدیک به رودخانه بودند نیز اخطار تخلیه داده شده و برخی نیز خانه ها را خالی کردند. 
- روستای «درآویزه» در بالادست رودخانه کارون نیز با توجه به احتمال ریزش ساحل، وضعیت خطرناکی دارد که 20 خانوار از آنها به شهر رامین و بقیه به سایر اردوگاه ها منتقل شده اند. 
- تمام مدارس، سالن های ورزشی و سوله های شرکت های مستقر در این شهرستان برای اسکان روستاهای سیل زده آمادگی دارند. 


 

###

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.