شورای عالی صلح افغانستان: تهران به مشارکت طالبان در حکومت آینده اصرار دارد

پرسش:شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده که مقام‌های ایرانی به مشارکت گروه طالبان در دولت آینده افغانستان اصرار دارند ولی می‌گویند از تمامیت‌خواهی این گروه باید جلوگیری شود.

پرسش:شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرده که مقام‌های ایرانی به مشارکت گروه طالبان در دولت آینده افغانستان اصرار دارند ولی می‌گویند از تمامیت‌خواهی این گروه باید جلوگیری شود.

محمدعمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح، که حدود یک هفته قبل به تهران سفر کرده بود، امروز شنبه (چهارم حمل/فروردین) در کابل به خبرنگاران گفت که مقام‌های ایرانی به وضوح از مشارکت طالبان در قدرت سخن می‌گفتند.

آقای داوودزی که نماینده رئیس‌جمهوری افغانستان در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح نیز است، همچنین گفت در سفری که به پاکستان، چین و ایران داشته، همه این کشورها توافق داشته‌اند که قانون اساسی افغانستان و نظامی که براساس این قانون بنا شده، "بزرگترین دستاورد افغانستان در ۱۸ سال گذشته است و باید حفظ شود".

قبل از این گزارش‌های وجود داشت که طالبان و هیأت آمریکایی بر سر ایجاد حکومت موقت به توافق رسیده ولی دولت افغانستان و آمریکا این اظهارات را رد کرده‌اند.

''حکومت مشروع ''

داوودزی گفت که اصرار هرسه کشور این بود که نباید از دایره قانون اساسی افغانستان خارج شد. به گفته او، این اظهارات به این معنی است که در افغانستان باید رهبری نظام به دست یک حکومت مشروع باشد و مشروعیت آن با برگزاری انتخابات ادامه یابد.

چند ماه قبل محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی در هند گفت که غیر ممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان هیچ نقشی نداشته باشند. ظریف اما افزود که این نقش نباید غالب باشد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این اظهارات در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت که: "مقامات وزارت خارجه ایران این روزها در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند. اگر کشور همسایه معتقد به گفتگو برای پیدا کردن راه حل است، چرا از این شیوه برای حل مشکلات سیاسی داخلی خود استفاده نمی‌کند؟"

با طالبان چه نوع مذاکره شود

داوودزی گفت موضوع مورد اختلاف در میان این کشورها نحوه مذاکره با طالبان بود. اینکه از کدام آدرس مذاکره شود و تا چه حد باید پیش برود، تفاوت نظر وجود دارد که همین تفاوت نظرها باعث تعدد ابتکارات شده است.

او گفت که به همین دلیل است که در روند صلح افغانستان هماهنگی لازم میان کشورهای منطقه وجود ندارد.

داوودزی برگزاری نشست، مسکو، دوحه، نشستی که قرار بود در اسلام آباد برگزارشود، ولی لغو شد، اینکه چین خواستار نشست چهارجانبه است، همه را ناشی از عدم هماهنگی دانست.

نماینده رئیس جمهوری افغانستان دلیل این ناهماهنگی را اختلاف در استراتژی و جزئیات مذاکره با طالبان عنوان کرد و گفت که نظریات مختلف در این زمینه وجود دارد و وظیفه دولت افغانستان است که در این زمینه ابتکارعمل را بدست گیرد.

'حکومت افغانستان در جریان کامل مذاکرات بوده'

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان چندی قبل در سفری به آمریکا گفته بود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان در پی‌ایجاد حکومت موقت است که خود در راس آن قرار بگیرد. او روند صلح میان آمریکا و طالبان را غیرشفاف دانسته بود.

مشاور امنیت ملی افغانستان افزوده بود که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات آمریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات کمی به دولت ارائه می‌شود.

در پی اظهارات مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری افغانستان، شماری از رسانه‌ها گزارش دادند که وزارت خارجه آمریکا ضمن رد اظهارات آمحب او را به مقر وزارت خارجه احضار کرد و برای او گفت: "حمله بر خلیلزاد، حمله بر وزارت خارجه امریکا است."

داوودزی در نشست امروز با بیان این که حکومت افغانستان در "جریان کامل مذاکرات بوده است، افزود آقای خلیلزاد در جریان مذاکرات دوحه روزانه یک بار به آقای غنی زنگ می‌زد و درباره جزئیات مذاکره با او صحبت می‌کرد.

او گفت درباره جزئیات این صحبت‌ها اطلاع ندارد.

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.