ظریف: شاهان ایران یهودیان را نجات دادند/برای ایران هراسی تورات را هم تحریف می کنند

پرسش:محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در توییتر نوشته است که بر اساس تورات، پادشاهان ایرانی یهودیان را از بردگی و نسل‌کشی نجات داده‌اند.

پرسش:محمد جواد ظریف، وزیر خارجه در توییتر نوشته است که بر اساس تورات، پادشاهان ایرانی یهودیان را از بردگی و نسل‌کشی نجات داده‌اند.

ظریف در واکنش به اظهارات اخیر نخست وزیر اسراییل در توییتر نوشت که برخی به قصد گسترش "ایران‌هراسی"، حتی از تحریف تورات هم ابایی ندارند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار اخیرش با مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفته بود فارس‌ها دو هزار و پانصد سال پیش به رهبری یک وزیر دوران باستان به نام هامان می خواستند یهودیان را نابود کنند و حالا هم فارس‌ها به رهبری(حضرت) آیت الله خامنه ای می خواهند همین کار را بکنند.

در همین حال، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای گفته است به عقیده او این امکان وجود دارد که دونالد ترامپ از سوی خدا فرستاده شده باشد تا اسرائیل را از شر ایران نجات بدهد.

پومپئو این اظهارات را در مصاحبه‌ای همزمان با عید پوریم یهودیان بیان کرد که به مناسبت نجات یهودیان از نسل‌کشی به کمک یک ملکه هخامنشی به نام استر برگزار می‌شود. وزیر خارجه آمریکا به شکل تلویحی دونالد ترامپ را با این شخصیت متون مذهبی مقایسه کرد.

ریشه تاریخی رویدادهای روایت شده درباره ملکه استر که به عنوان همسر یهودی یکی از شاهان ایرانی معرفی می‌شود، از سوی مورخین زیر سئوال است.

تورات کتاب مقدس یهودیان و یک متن مذهبی است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی به استناد به این متن نوشته که بر اساس تورات، یک پادشاه ایرانی، یهودیان را از بردگی و یک پادشاه نیز یهودیان را از نسل‌کشی نجات داده است.

او همچنین نوشته که بر اساس همین متن، ساکنین صحرای نگب از نسل‌کشی یهودیان استقبال کرده‌اند نه ایرانیان امپراتوری پارس. صحرای نگب منطقه‌ای است که هم‌اکنون در جنوب اسرائیل قرار دارد.

وی در پایان این توییت، همچنان به نقل از تورات نوشته که شاه ایران، تنها خارجی کتاب تورات است که از او به عنوان "مسیح" یاد شده است.

مایک پومپئو دقیقا درباره ایران چه گفته بود؟

اظهارات خبرساز آقای پومپئو نتیجه سفر اخیرش به اسرائیل است. او در مصاحبه‌ای با یک شبکه مسیحی به مضامین دینی اشاره کرد و گفت شاید آقای ترامپ فرستاده خدا باشد.

او همچنین از تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا قدردانی کرد که می‌خواهد "مطمئن باشد این دموکراسی در خاورمیانه، این دولت یهودی، برقرار می‌ماند."

مصاحبه کننده در ادامه درباره قصه ملکه استر و نجات یهودیان از آقای پمپئو سوال کرد و او پاسخ داد: "اگر دونالد ترامپ در زمانی مثل این سر برآورده باشد، درست مثل ملکه استر، برای کمک به مردم یهود از خطر ایران است."

"به عنوان یک مسیحی، من صد در صد فکر می‌کنم که چنین چیزی ممکن است."

"من مطمئنم که اینجا کار خدایی در جریان است."

دونالد ترامپ ضدیت خود با ایران را بارها اعلام کرده، توافق هسته‌ای با ایران را یکجانبه لغو کرده و تحریم‌های وسیعی را علیه ایران اعمال کرده است.

همچنین روز جمعه ۳۱ فرد و نهاد به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شدند.

پمپئو اولین کسی نیست که "دستی الهی" را پشت کارهای ترامپ می‌بیند، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید هم تقریبا دو ماه پیش به یک شبکه تلویزیونی مذهبی گفت ریاست جمهوری آقای ترامپ "خواست خدا" بوده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.