جهانگیری استاندار گلستان را برکنار کرد

پرسش:معاون اول رئیس‌جمهوری، دستور به برکنار مناف هاشمی، استاندار گلستان داده‌است. غیبت  هاشمی در اوج بحران ناشی از سیل و آب‌گرفتگی در استان گلستان با واکنش‌ها و انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

پرسش:معاون اول رئیس‌جمهوری، دستور به برکنار مناف هاشمی، استاندار گلستان داده‌است. غیبت  هاشمی در اوج بحران ناشی از سیل و آب‌گرفتگی در استان گلستان با واکنش‌ها و انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شده است.

بنا بر گزارش‌ها، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در جریان بازدید از استان گلستان، در شورای هماهنگی مدیریت این استان گفته است «اصلا قبول ندارم که مدیری که مسئولیت دارد در سخت‌ترین شرایط در محل نباشد».

در حال حاضر معاون مناف هاشمی به‌عنوان سرپرست استانداری گلستان منصوب شده‌است.

مناف هاشمی همزمان با سیل در استان گلستان در سفر خارج از کشور به سر می‌برد. او روز شنبه به این استان بازگشت، هرچند غیبت او با واکنش‌ها و انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شده‌است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در مصاحبه‌ای با شبکه خبر، گفته بود استاندار گلستان یک ماه است «برای حل و فصل مسایل شخصی و خانوادگی خود مرخصی گرفته و در خارج از ایران به سر می‌برد».

البته اظهارات وزیر کشور انتقادهایی را علیه او همراه آورد مبنی بر این‌که چرا با چنین مرخصی موافقت شده‌است.

هاشمی خود در گفت‌وگویی با خبرآنلاین از بیان دلیل سفر خود خودداری کرده و گفته «الان به مصلحت نیست وارد این بحث‌ها بشویم». او در عین حال می‌گوید «یکی دو روز مرخصی گرفته بودیم».

استاندار پیشین گلستان از اقدامات و فعالیت‌های خود نیز دفاع کرده و می‌گوید بحران اخیر به این خاطر پیش آمده که «سیلاب پنج برابر ظرفیت همه رودخانه‌های استان بود».

عملکرد دستگاه‌های مسئول در امدادرسانی به سیل‌زدگان و غیبت مسئولان استانی و کشوری که در روزهای اخیر با انتقادهای کاربران شبکه های اجتماعی روبرو شده بود، سبب شد تا از عصر جمعه اخبار و گزارش‌هایی از حضور مسئولان در شهرها و مناطق گرفتار سیلاب و آب‌گرفتگی منتشر شود.

شماری از مقام‌های نیز به غیبت مهم‌ترین مقام استانداری در جریان سیلاب اشاره کرده و از آن انتقاد کرده بودند. از جمله دبیر شورای اطلاع‌رسانی دولت که در توئیتر خود نوشته «نبود جناب مناف هاشمی کماکان یک نقص انکارنشدنی‌ست».

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، عصر شنبه وارد گرگان مرکز استان گلستان شد تا از مناطق سیل‌زده بازدید و در نشست ستاد مدیریت بحران شرکت کند. خبر برکناری مناف هاشمی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان اعلام شده‌است.

در جریان سیل چند روز گذشته در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی، چندین تن کشته و زخمی شدند و بسیاری از شهروندان مجبور به ترک محل سکونت خود شدند.

در استان گلستان دست‌کم دو کودک در میان کشته‌شدگان هستند. دولتی ایرنا به‌نقل از رئیس اورژانس کشور می‌گوید «شـش تن نجات پیدا کرده‌اند». پیرحسین کولیوند، بامداد چهارم فروردین ماه گفته «دو کمپ اسکان در محل نمایشگاه بین‌المللی گلستان و حسینیه محمدآباد گرگان ایجاد شده و سیل‌زدگان در این منطقه اسکان داده می‌شوند».

ایرنا در گزارشی در بامداد یکشنبه می‌گوید مردم استان گلستان بویژه در شهرستان‌های گنبدکاووس، آق قلا و گُمیشان، همچنان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.