۳۱ هزار دلار برای خانه دار شدن شهرنوش پارسی‌پورجمع آوری شد

پرسش:چهار روز پس از آغاز کارزار کمک به شهرنوش پارسی‌پور چیزی حدود ۳۱ هزار دلار کانادا جمع‌آوری شده. اگرچه هنوز راه بسیاری تا تحقق «رویای» این نویسنده باقی مانده، اما باز تا همین‌جای راه بیش از پانصد نفر همراه او شده‌اند، یکی شده حتی با ده دلار و دیگری با هزار دلار.

پرسش:چهار روز پس از آغاز کارزار کمک به شهرنوش پارسی‌پور چیزی حدود ۳۱ هزار دلار کانادا جمع‌آوری شده. اگرچه هنوز راه بسیاری تا تحقق «رویای» این نویسنده باقی مانده، اما باز تا همین‌جای راه بیش از پانصد نفر همراه او شده‌اند، یکی شده حتی با ده دلار و دیگری با هزار دلار.

یک روز قبل از این کارزار، خانم پارسی‌پور گوشه‌هایی از زندگی خصوصی خود را عیان کرد که با فقر مالی عجین شده است، لحظه‌ای که گفت در سن هفتاد و سه سالگی پس‌اندازی در حد صفر دارد، چنان که اکنون نه توفانی، بلکه «شبنمی» به زندگی او زده و «تمام آن را نابود کرده».

شرح حادثه تا حدی خصوصی ماند، اما همین‌قدر شد که نویسنده سرشناس این بار بنشیند مقابل دوربین لپ‌تاپ و از «رویای» خود برای مخاطبانش در شبکه اجتماعی فیسبوک بگوید، «رویای» خانه‌دار شدن و زندگی همراه با پسرش که اکنون به‌خاطر فقر ناممکن شده.

«با خودم فکر می‌کنم نویسنده‌ای که هفتاد و سه سال سن در این دنیا زندگی کرده چرا باید این‌قدر بدبخت باشد که حتی نتواند یک خانه دوخوابه بخرد. چرا من نباید بتوانم یک خانه دوخوابه بخرم با این که کتاب‌هایم در دنیا به بیست و پنج شش زبان‌ مختلف ترجمه شده؟»

واقع آن‌که پارسی‌پورِ نویسنده فهرست پروپیمانی از کتاب‌های ستایش‌شده‌ای در کارنامه کاری خود دارد. «زنان بدون مردان» (۱۳۶۸) یکی از سرآمدان این فهرست است، اثری که در بسیاری لحظات به سورئالیسم پهلو می‌زند، اما هنر نویسنده آن که خیال را با واقعیات تاریخی اجتماعی ایران می‌آمیزد و از این رهگذر روایتی منحصر به‌فرد و پرکشش ارائه می‌دهد، شرحی از مواجهه چند زن با قالب‌های تنگ و محدودی که خانواده و جامعه بر آنان تحمیل می‌کند.

شهرنوش پارسی‌پور اکنون در کالیفرنیا زندگی می‌کند، اما به نظر می‌رسد که زندگی در این سال‌ها چندان روی خوشی به او نشان نداده تا جایی که وادار شود مقابل دوربین بنشیند و از شوریدگی خود و تنگناهای مالی بگوید:

«رویاهای زیادی می‌بینم. بلیت لوتو می‌خرم به امید این که ببرم و بتوانم این آرزو را برآورده کنم. گفتم این رویایم را با شما در میان بگذارم. حدود چهارصد نفر این ویدیوهای مرا اینجا می‌بینند. یکی از رویاهایی که می‌بینم این است که اگر هر کدام از این چهارصد نفر هزار دلار به من بدهد، می‌شود چهارصد هزار دلار و من می‌توانم این خانه را بخرم. البته پررویی بسیار است که بگویم شما هر کدام هزار دلار به من بدهید، اما رویایش را که می‌توانم داشته باشم، این رویایی که بتوانم از این گرفتاری وحشتناک، از این شبنمی که به زندگی‌ام زده رهایی یابم.»

کتاب‌های پارسی‌پور این چند دهه به صورت زیرزمینی در ایران منتشر شد. خیلی از علاقه‌مندان به ادبیات فارسی معاصر چاپ افست یا پی‌دی‌اف این کتاب‌ها را خواندند بدون آن که برای نویسنده عایدی داشته باشد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.