کاهش خریدهای نوروزی

پرسش:گزارش‌ها حاکی است گرانی کالاها از میزان خریدهای نوروزی شهروندان در مقایسه با سال‌های قبل کاسته است و بعضی از مغازه‌داران از فروش امسال خود ناراضی به نظر می‌رسند.

پرسش:گزارش‌ها حاکی است گرانی کالاها از میزان خریدهای نوروزی شهروندان در مقایسه با سال‌های قبل کاسته است و بعضی از مغازه‌داران از فروش امسال خود ناراضی به نظر می‌رسند.

بر اساس یک نظرسنجی که مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) در اسفند ماه انجام داده بیش از ۸۵ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای سال ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

حدود ۷۸ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش داشته؛ علاوه بر آن بیش از ۸۲ درصد شرکت‌کنندگان هم از کاهش خرید پوشاک برای نوروز ۹۸ خبر داده‌اند.

این نظرسنجی در سراسر ایران انجام شده است.

در میان اقلام خرید نوروزی، آجیل شب عید شاید بیشتر از بقیه اقلام مورد توجه بوده است.

به گفته بعضی از آجیل‌فروشان پایتخت قیمت هر کیلو پسته در بازار بین ۱۶۰ تا ۲۰۰ هزار تومان است. هر کیلو پسته درجه یک البته حدود ۲۵۰ هزار تومان است.

بر همین اساس نرخ هر کیلو فندق ۱۰۰ هزار تومان و تخمه ژاپنی ۸۰ هزار تومان است.

یکی از آجیل‌فروشان تهرانی به ایسنا گفته است: "سال گذشته در همین موقع از سال مردم برای خرید آجیل صف کشیده بودند در حالی که این روزها اکثر آجیل‌فروشی‌ها خلوت است، وضعیت قیمت آجیل به ویژه پسته در حال حاضر به شکلی است که اگر سال گذشته یک خریدار نیم کیلو پسته خریداری می‌کرد امسال تنها ۲۰۰ گرم که آن هم برای مخلوط کردن با پسته می‌خرد."

عده‌ای از شهروندان برای مقابله با این گرانی کارزاری با عنوان " نه به آجیل" به راه انداخته‌اند.

این کاهش خرید البته مختص آجیل نیست و در سایر اقلام هم کم و بیش به چشم می‌خورد.

طی سال‌ جاری قیمت بسیاری از اقلام خوراکی و مصرفی چند برابر شد و نرخ تورم که تا خرداد ماه بنابر اعلام منابع رسمی تک رقمی مانده بود، از تیر ماه دو رقمی اعلام شد.

آخرین آماری که بانک مرکزی درباره تورم منتشر کرده به آبان ماه برمی‌گردد که ۱۸.۴ درصد اعلام شده و حدود چهار ماه است که بانک مرکزی گزارش جدیدی در این‌باره منتشر نکرده است. هر چند مرکز آمار نرخ تورم اسفند ۹۷ نسبت به همین ماه در سال گذشته را بالای ۴۲ درصد اعلام کرده است.

 

بعضی از فعالان اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی در سال اخیر را دلیل اصلی پایین آمدن قدرت خرید مردم می‌دانندحق نشر عکسMIZAN
Image captionبعضی از فعالان اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی در سال اخیر را دلیل اصلی پایین آمدن قدرت خرید مردم می‌دانند

 

افزایش قیمت کالاها در سال جاری سبد معیشتی خانوارهای ایرانی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

بسیاری از ایرانی‌ها شمال این کشور را برای سپری کردن ایام نوروز انتخاب می‌کنند.

در حالی که انتظار می‌رفت امسال و با افزایش نرخ ارز و به تبع آن کاهش مسافرت‌های خارجی، مسافرت به این شهرهای شمالی افزایش یابد بعضی گزارش‌ها حکایت از کاهش مسافران داخلی دارد و رکود به اجاره ویلاها هم رسیده است.

روزنامه شهروند در گزارشی از فعالان بازار مسکن نقل کرده که مالکان ویلاها در مازندران و گیلان، اجاره بها را را ٧٠‌درصد نسبت به ‌سال گذشته افزایش ‏داده‌اند ولی چند روز مانده به تعطیلات هنوز ٩٥‌درصد ویلاها ‏اجاره نرفته‌اند.

یکی از این ویلاداران به شهروند گفته است: "خود من سه ویلا دارم که ‏هرسال قبل از شروع تعطیلات هر سه آنها را چندبار اجاره می‌دادم؛ اما امسال واقعا وضع خراب ‏است و انگار مردم هزینه اجاره ویلا را از هزینه‌های سفرشان کم کرده‌اند."

طی ماه‌های گذشته افزایش قیمت بعضی از کالاهای اساسی نظیر گوشت و مرغ باعث فشار مضاعف اقتصادی بر بسیاری از اقشار جامعه در ایران شده است.

اواخر فروردین ماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان نزدیک به ۴۹هزار تومان بود که حالا در پایان سال به بالای صد هزار تومان هم رسیده است.

بازار گوشت مرغ هم به خصوص در ماه‌های اخیر شاهد تلاطم بود.

متوسط قیمت هر کیلو مرغ در مغازه‌های شهر تهران در اواخر فروردین حدود هشت هزار تومان بود که در اسفند ماه به ۱۷ هزار تومان رسیده است.

بعضی از فعالان اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی در سال اخیر را دلیل اصلی پایین آمدن قدرت خرید مردم می‌دانند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.