دادگاهی بهاییت و تبلیغ آن را 'غیرمجرمانه دانست'

پرسش:یک دادگاه تجدیدنظر، در رسیدگی به پرونده شهروندی بهایی، او را تبرئه کرده و گفته است که تبلیغ آیین بهایی به خودی خود تبلیغ علیه نظام محسوب نمی‌شود و همچنین باور داشتن به آیین بهایی نیز جرم نیست.

پرسش:یک دادگاه تجدیدنظر، در رسیدگی به پرونده شهروندی بهایی، او را تبرئه کرده و گفته است که تبلیغ آیین بهایی به خودی خود "تبلیغ علیه نظام" محسوب نمی‌شود و همچنین باور داشتن به آیین بهایی نیز جرم نیست.

فعالان حقوق بشر متن حکم دادگاه تجدیدنظر لیزا تبیانیان، شهروند بهایی را منتشر کرده‌اند که در آن قاضی می‌گوید "صرف تبلیغات جهت آیین بهاییت تبلیغ علیه نظام تلقی نمی‌گردد."

این حکم می‌افزاید: "اساسا در قانون آیین بهاییت جرم‌انگاری به عمل نیامده است تا بتوان اشخاص را تحت این اتهام تعقیب و مجازات نمود."

وکیل خانم تبیانیان خبر تبرئه موکلش و متن منتشرشده را تایید کرده است.

لیزا تبیانیان در سال ۱۳۹۵ در خانه خود در کرج بازداشت و وسایل شخصی او نیز توقیف شد. او در دادگاه اول خود به هفت ماه زندان محکوم شد، اما دادگاه تجدیدنظر این حکم را شکسته است.

به گزارش یک سایت وابسته به بهاییان ایران، پیشتر محل کسب همسر تبیانیان هم پلمب شده بود.

قاضی دادگاه تجدیدنظر در حکم خود به تبرئه لیزا تبیانیان یکی از دلایل آن را این ذکر کرده که او "حاکمیت جمهوری اسلامی را قبول داشته" است.

همچنین از نظر قاضی "تبیلغات مذهبی آن هم به نحوی که علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و حاکمیت قلمداد نگردد" جرم نیست.

پیش از این گفته‌ می شد که در ایران به صرف بهایی بودن با کسی برخورد نمی‌ شود، بلکه شهروندان بهایی که با آنها برخورد شده جرایم امنیتی مرتکب می‌شوند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.