حسن حاجی نوری، مجسمه ساز ایرانی درگذشت

پرسش:حسن حاجی نوری مجسمه ساز ایران دیروز، ۲۰ دی‌ ماه، در سن ۹۲ سالگی در تهران گذشت.

 1.  

  پرسش:حسن حاجی نوری مجسمه ساز ایران دیروز، ۲۰ دی‌ ماه، در سن ۹۲ سالگی در تهران گذشت.

  حاجی نوری، در سال ۱۳۰۵ در جواهر دشت متولد شده است.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، او درسال ۱۳۲۳ کارگاه کارگاه شخصی‌اش را دایر کرد و بعدها به عنوان مدرس نقاشی و مجسمه سازی در اداره کل هنرهای زیبا مشغول به خدمت شد و در سال ۱۳۳۶ با ساخت ماکت مجسمه اردشیر بابکان، مقام اول مسابقه پیکره سازی را گرفت و ماکت‌هایی از آثار باستانی ایران به سفارش موزه‌ی ایران باستان ساخت.

  آقای حاجی نوری در سال ۱۳۶۸ نشان درجه یک هنری خود را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد. مجسمه سرستون تخت جمشید او که در شهر بوئنس آیرس آرژانتین از آثار مشهور اوست.

  جواد مجابی، نویسنده و منتقد هنری در مراسم بزرگداشت حاجی نوری که سه سال پیش در تهران برگزار شده بود گفت: "حاجی نوری را از دهه ۴۰ می‌شناسم. او از هنرمندانی بود که در زمان ظهور نوگرایی هنر در ایران شروع به فعالیت کرد. حاجی نوری از هنرمندانی است که در محافل هنری حضور فعالی داشت و همواره با هیجان در مورد هنر سخن می‌گفت. وی از جمله هنرمندانی است که شاید گول این شعر سعدی را خورد که «هنرمند در صدر نشیند و قدر ببیند» زیرا او هیچگاه نه از سوی بخش دولتی، خصوصی و یا حتی احزاب سیاسی حمایت نشد و قدر و منزلت او به خوبی در این دوران ناشناخته ماند."
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.