فائزه هاشمی: اگر خانم مارپل بود می‌توانست به سرنخی برای فوت پدرم برسد

پرسش:فائزه هاشمی در دومین سالگرد درگذشت پدرش، آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت که هنوز ابهامات بسیاری پیرامون علت مرگ وی وجود دارد و شاید اگر «خانم مارپل» در ایران بود می‌توانست به سرنخی برسد.

پرسش:فائزه هاشمی در دومین سالگرد درگذشت پدرش، آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت که هنوز ابهامات بسیاری پیرامون علت مرگ وی وجود دارد و شاید اگر «خانم مارپل» در ایران بود می‌توانست به سرنخی برسد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ۱۹دی ۱۳۹۵ حین شنا در استخری متعلق به مجمع تشخیص مصلحت نظام دچار ایست قلبی شد و درگذشت. وی هنگام مرگ ۸۲ سال داشت، اما برخی از اعضای خانواده او اعتقاد دارند که علت این مرگ طبیعی نبوده است.

فائزه هاشمی نیز در گفت‌وگویی ویدئویی که روز پنج‌شنبه ۲۰ دی منتشر شده است، اظهار داشت که «اراده و همتی» برای رسیدن به حقیقت وجود ندارد و شورای امنیت هم «جست‌وجو را ادامه نداد».

شماری از طلاب حوزه علمیه قم اواخر مرداد امسال تجمعی را علیه دولت حسن روحانی برگزار کردند که به ویژه یکی از پلاکاردهای آن توجه زیادی را به خود جلب کرد. در این پلاکارد نوشته بود «ای آنکه مذاکره شعارت، استخر فرح در انتظارت»، عبارتی که از آن تعبیر به تهدید حسن روحانی شد و به این شبهه دامن زد که علت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی ممکن است طبیعی نباشد.

فائزه هاشمی اگرچه می‌گوید این استخر متعلق به فرح پهلوی، آخرین ملکه ایران، نبوده است و سال‌ها بعد از انقلاب ساخته شده، اما در عین حال تاکید دارد که این عبارت یا شعار «ابزاری برای تهدید» است.

وی عنوان کرد: «همین تهدیدکردن‌ها رد پایی است برای رسیدن به حقیقت... شاید اگر ما کارآگاه خصوصی داشتیم یا خانم مارپل اینجا بود می‌توانست از همین ردپا به سرنخی برای فوت بابا برسد اما برای ما هنوز ابهامات حل نشده است».

خانم مارپل شخصیتی داستانی‌ست که آگاتا کریستی، نویسنده انگلیسی داستان‌های جنایی، خلق کرده، شخصیتی که در بیش از ده رمان و مجموعه داستان این نویسنده حضور دارد و به حل معماهای جنایی می‌پردازد.

پیش از این فاطمه هاشمی، دختر بزرگ آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفته بود که دو ماه قبل از درگذشت پدر وی دو نفر از «بچه‌های جبهه و جنگ» به او پیغام داده بودند که عده‌ای قصد ترورش را دارند.

فاطمه هاشمی همچنین خبر داده که ادرار و حوله پدرش به مواد رادیو اکتیو بالای حد مجاز ۱۰ درصد آلوده بوده است. این ادعا را اما محسن هاشمی، فرزند ارشد آیت الله هاشمی رفسنجانی و رئیس شورای شهر تهران، روز ۱۹ دی در گفت‌وگو با روزنامه ایران رد کرد و آن را صرفا «واکنش عاطفی» خواهر خود و «عددسازی» نامید.

با این حال وی در همان گفت‌وگو عنوان می‌کند که «موضوع آلودگی به رادیو اکتیو را یکی از مسئولان ارشد امنیتی به طور خصوصی به فاطمه [هاشمی] گفته بود».

محسن هاشمی در ادامه اظهار داشت: «در مورد علت فوت ایشان واقعا ما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم و نمی‌توانیم بگوییم که شواهد کاملی برای مرگ طبیعی وجود دارد».

این بحث را محمد هاشمی، برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی، نیز به نوعی دیگر مطرح کرده است. وی روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ با سایت خبرآنلاین تاکید کرد که «مشخص نیست علت ایست قلبی چه بوده است و اینجا همان نقطه ابهامی است که از همان اول وجود داشت و درباره آن صحبتی نشد».

محمد هاشمی در نهایت عنوان کرده که گزارش شورای امنیت از درگذشت برادر وی اکنون دست حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.