۰۱ بهمن ۱۳۹۵


کد: 36321 | تاریخ : ۲۷ آذر ۱۳۹۵ | ساعت: 05:09 | سرویس: آخرین اخبار, تاریخ | بازدید: 26 بازدید
پرینت (چاپ)

پرسش:نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» نیوتن در حراجی معروف کریستی به فروش رسید به این ترتیب یکی از گران بهاترین کالاهای جهان نام گرفت.

پرسش:نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» نیوتن در حراجی معروف کریستی به فروش رسید به این ترتیب یکی از گران بهاترین کالاهای جهان نام گرفت.

روز گذشته نخستین نسخه از کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» نیوتن در حراجی معروف کریستی به قیمت ۳ میلیون و ۷۱۹ هزار و ۵۰۰ دلار به فروش رسید تا رکورد تازه در این زمینه ثبت شود.

این یک رکورد تازه جهانی بود که یک دستنوشته علمی با این رقم به یک کلکسیونر فروخته شد تا اصول تعریف شده توسط نیوتن پس از گذشت سال‌ها به عنوان یکی از گران‌ترین کالاها فروخته شوند.

زمانی که نیوتن این کتاب را نوشت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نسخه از آن به زبان لاتین ثبت شد که البته در طول تاریخ بسیاری از آنها از بین رفت و این یکی از سالم‌ترین نسخه‌های ویرایش اول کتاب مذکور محسوب می‌شود.

هم‌اکنون تنها یک نسخه دیگر از کتاب اصول ریاضی نیوتن وجود دارد که ۴۷ سال قبل در مراکش به فروش رسید و سپس در دسامبر ۲۰۱۳ حراجی کریستی نیویورک آن را به قیمت ۲ میلیون و ۵۱۷ هزار دلار به یک کلکسیونر فروخت.

این اتفاق در سال ۲۰۱۳ میلادی باعث شد رکورد گرانبها ترین کالای فروخته شده در تاریخ حراجی‌های معروف جهان به نام کتاب نیوتن ثبت شود که البته هم‌اکنون رکورد مذکور شکسته شده است.

در ابتدا پیش‌بینی می‌شد این دست‌نوشته‌ها با قیمت پایه یک تا ۱٫۵ میلیون دلار فروخته شوند و در پایان قیمت نهایی دو برابر بیشتر از پیش‌بینی اولیه بود.
###


دیدگاه ها :
آخرین اخبار